Çocuklarda Uyku Bozuklukları

Çocuklarda Uyku Bozuklukları

Uyku düzeni anne baba için temel kaygı konularından biri olup ailenin bu konuda bilgi sahibi olması çok önemlidir. Uyku düzeni ile ilgili değişikliklerin geçici olabileceği gibi gelişimsel göstergelerden kaynaklanan özgül bir uyku bozukluğu ya da ruhsal veya fiziksel bir hastalığın belirtisi olabileceği unutulmamalıdır. Uyku davranışı çocuklar ve yetişkinlerde çok farklı şekilde karşımıza çıkar. Yetişkinlerde uyku esnasında anormal sayılan bir durum çocuklarda normal gelişimsel özellik taşıyabilir.

Çocuklarda Uyku Bozukluklarıyla Sağlıklı Baş Edebilme Yolları

Çocuklarda uyku bozuklukları %20-30 arasında olup uykuya dalma güçlüğü ve gece sık uyanma çocuklarda en sık görülen uyku bozukluklarıdır. Bu durumla başa çıkabilmenin ilk adımı aileden geçmekte.. Nasıl mı?
İlk olarak siz ebeveynler (anne-baba) uyku bozukluğu ile ilgili bilgi alarak önce sizin kaygılarınız giderilmeli. Bu sayede edindiğiniz bilgiler doğrultusunda çocuğunuza karşı çoğu kez uygun destek verebilecek ve bu sayede çocuğunuzun rahatlamasına yardımcı olabileceksiniz.


İkinci adım en önemli nokta da uyku bozukluğu yaşayan çocuğunuzu yaşadıkları hakkında eleştirmemeli ve duygularını ifade etmelerini teşvik edici şekilde davranmalısınız. Asla bu durumla alay etmeyin ya da inkâr etmeyin aksi takdirde çocuğunuzun sizinle duygu ve düşüncelerini paylaşmasına engel olursunuz.


Bir diğer aşama çocuğunuza yatma zamanı ile ilgili belirli bir rutin oluşturun ve her gün bu rutini takip etmeye özen gösterin. Çocuğunuz için sessiz ortamlar yaratmaya çalışın, örneğin televizyonun sesiniz kısın ya da tamamen kapatın.


Eğer çocuğunuzun uyurgezerlik gibi bir durumu varsa buna karşı koruyucu önlemler alarak çocuğunuzun herhangi bir zarar görmesini engellemelisiniz. Örneğin; Ev kapısı uyumaya gidilmeden önce kilitlenmeli, ortada yaralayıcı/zarar verici, keskin aletler bırakılmamalı.

Çocuğunuz karanlıktan hoşlanmıyorsa çocuğunuzun odası için kısık ışık veren gece lambası kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzun uykuya geçiş aşamasında odasında olmak şartıyla ona masaj yapabilir ya da birlikte küçük oyunlar oynayabilirsiniz.

Çocuğunuz yatağına gittikten sonra belli bir süre ona yakın olan bir yerlerde bulunmaya özen gösterin. Yalnız kalmak istemiyorsa ona uykuya dalana kadar onu her 5 ya da 10 dakikada bir kontrol edeceğinize dair söz verin ve sözünüzü mutlaka tutun. Çocuğunuza sevginizi göstermekten kaçınmayın, böylece kendini güvende ve rahat hissedecektir.


Çocuğunuzun odasında çok hafif bir müzik çalabilirsiniz. Çocuğunuzun yatağına ona eşlik etmesi için yumuşak ve güvenli olan oyuncaklar koyabilirsiniz.


Çocuğunuzun odasını asla ceza alanı olarak kullanmayın, çocuğunuza asla “şu anda cezalısın, odana git” gibi cümleler kurmayın, çünkü bu tip davranışlar çocuğunuzun kendi odasından korkmasına neden olabilir.

Çocuğunuza uyumadan önce hayal kurmasını tavsiye edebilirsiniz, örneğin “bu hafta sonu pikniğe gideceğiz, belki orada neler yapacağını hayal edebilirsin” diyebilirsiniz.


Uyaranların kontrolü önemlidir, mesela çocuklar uygunsuz (korku ve şiddet içeren) çizgi filmler veya videolar seyrettiklerinde, yine aynı tarzda bilgisayar oyunları oynadıklarında veya korku hikâyeleri sonrasında kâbuslar sık görülebiliyor. Bu nedenle anne babanın bu uygunsuz uyaranları ortadan kaldırmaları gerekir.


Çocuğunuzu gözlemleyin eğer çocuğunuzun uyku bozukluğu sık sık devam ediyor ve onun günlük hayatını etkiliyorsa muhakkak bir uzmandan destek alın.

Yorum yapın..