Cinsel İşlev Bozukluklarında Tedavi

Cinsel İşlev Bozukluklarında Tedavi

Bireyin cinsel yaşamından tatmin olmaması ve bunun sürekli olması hali, bazı toplumlarda ahlaki açıdan ayıplansa da psikolojik olarak insanı hasta etmekle beraber bireyin soyunu devam ettirmesi açısından büyük bir tehlike içermektedir. Cinsel işlev bozukluklarının hem organik (bedensel), hem de psikolojik nedenleri bulunur ve çoğu zaman da hem psikolojik hem de organik sebepler cinsel işlev bozuklukların ortaya çıkışında birlikte rol alırlar. Cinsel işlev bozuklukları bedensel ya da ilaç kullanımı gibi faktörlerle ortaya çıksa da belirli bir süre sonra tabloya psikolojik faktörler de dahil olmakta ve durumun daha da zorlaşmasına sebep oluyor.

Cinsel işlev bozuklukları hangi sebeple başlarsa başlasın, sürdürücü etkenlerle problem süreğen hale gelebilir. Alkol/madde-ilaç kullanımı, psikiyatrik veya bedensel hastalıklar cinsel işlev bozukluklarında başlatıcı etkenler olup çözümlenmedikleri zaman problemi sürdürücü etkenlere de dönüşebilirler.  Cinsellikle dair günahkarlık ve suçluluk duyguları, eşler arası iletişim sorunları ve olumsuz beklentiler de yine cinsel işlev bozukluklarında rastlanan sürdürücü etkenlerdir.

Varoluşumuzdan beri olan “cinsellik” gayet doğal bir süreç olmakla beraber bu konuda yaşanan problemler de gayet doğaldır eğer bu konuya dair şikâyetiniz varsa, bu problem madde/ilaç kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan ve fiziksel veya tıbbi herhangi bir problem değilse lütfen psikolojik destek almaktan çekinmeyin. Unutmayın, iç güdülerimiz varlığımızı sürdürmemiz için gerekli olan en temel eylemlerimizdir.

Yorum yapın..