Bu Yaşadığımız Zorlu Süreçte Kendinizi, Ailenizi Nasıl Yönetiyorsunuz?

Bu Yaşadığımız Zorlu Süreçte Kendinizi, Ailenizi Nasıl Yönetiyorsunuz?

Stres, kaygı, korku bizi hayatta tutabilmek için var. İnsanın en büyük özelliklerinden biri etrafında gelişen şartlara uyum sağlayarak varlığını ve soyunu sürdürebilmesi. Stres, korku, kaygı vücudu kaçmaya ya da savaşmaya hazırlar. Elimizden geldiğince bu stres yaratan durumdan kaçmak, görmezden gelmek yerine savaşmamız, durumu olduğu gibi kabullenmemiz ona uygun çözümler bulmamız gerekir. Fakat çoğumuz yaşadığımız zor dönemlerde bazı düşünce hataları yaparız. Genellikle insanlar zor dönemlerinde yaşadıkları korkuyu, kaygıyı ya da stresi azaltmak için bir çözüm bulmak yerine, içinde bulundukları durumun ne kadar kötü olduğunu, kolay kolay değişmeyeceğini sürekli düşünerek olayları zihinlerinde birçok kez canlandırıp olayları büyütür, kocaman bir kar topu haline getirir. Bu da onların kendilerini çaresiz ve o kocaman kar topunun altında ezilip kalmış gibi hissetmelerine neden olur.

Oysaki düşüncelerimiz ve bir olayı nasıl yorumladığımız bizim duygu ve davranışlarımızı belirler. Bu yaşadığımız zorlu süreçte de elimizden geldiğince düşünce hataları yapmamaya çalışmalısınız. Marquez'in şu sözlerini hatırlayıp haklılığına inanın:

'' Kuşkuya, yağmaya ve terk edilmişliğe karşı yanıtımız 'yaşam' dır. Ne tufanlar, ne salgınlar, ne açlıklar, ne felaketler ne de hatta yüzyıllar boyu birbirini izleyen sonu gelmez savaşlar, yaşamın ölüm karşısındaki dayanıklı üstünlüğünü kırmayı başarabildi. Hep büyüyen, hızlanan bir üstünlük...''. Geçmişten günümüze bir sürü olaylar, sıkıntılar yaşandı ama yaşam hep vardı var oldu, var olmaya devam edecek. Dünyadaki yaşam yıkım-yapılanma üstüne kurulu elimizden geldiğince bu zorlu süreci 'tadilat' olarak görmemiz gerekiyor.

Düşüncelerimizin düşünme hatasına sapmaması adına hem de evde güzel ve sıkılmadan vakit geçirmek için ailenizle beraber film saatleri, spor saatleri, oyun saati, sohbet saati, kahve saati ve haftanın iki günü farklı tarifler deneme planları oluşturmanız karantina günlerinizi keyifli hale getirecektir.

Evdeki zamanın hızla geçmesini sağlayacak bir sürü aktiviteler üretmeye, yapmaya çalışın. Bu dönem ne kadar zorlu bir süreç olsa da elinizden geldiğince hayatınıza şükrederek keyif almaya çalışarak bu zorlu süreci atlatacağınıza inanın. Unutmayın inanmak, başarmanın yarısıdır!

Yorum yapın..