Ben Bir Alışveriş Bağımlısıyım!

Ben Bir Alışveriş Bağımlısıyım!

Bağımlılık deyince herkesin aklında direk alkol ve madde bağımlılığı canlanır. Ancak bağımlılık kelimesi bununla sınırlı değildir. Bağımlılık, bir nesneye ya da davranışa karşı olan, kişide zarara yol açan ve kişi bunun farkında olduğu halde bunu kontrol edememe, kullanmaya devam etme şeklinde kendini gösteren bir kavramdır. Burada ele alacağımız bağımlılık onyomani yani alışveriş bağımlılığı.

Alışveriş çoğu insan için oldukça zevkli bir eylemdir. İnsanlar kendilerine yeni şeyler almayı çok severler. Ancak bu durum aşırıya kaçarsa onyomani ortaya çıkar. Aşırıya kaçarsa ne demek dediğinizi duyar gibiyim. Daha açık anlatımla onyomani ihtiyaç dışı şekilde para harcama, bunu kontrol altında tutamama, aşırı şekilde alışveriş yapma arzusu, alışveriş ve para harcama konusunda aşırı bir düşünme ile kendini gösterir.

Kişi kendini mutsuz, gergin hissettiği zamanlar alışveriş yapmak ister. Alışveriş yapınca o gerginlik ve mutsuzluk hissi yerini haz ve doyuma bırakır. Bu geçici süre için rahatlamadır. Uzun vadede ise harcanan paranın aşırılığı, alışverişin kişinin hayatında yarattığı problemler ise artık kişi için sıkıntıya neden olur. İlerleyen zamanlarda kişi kredi kartı olmadan kendini eksik hissetmeye başlar. Kadınlar erkeklere oranla onyomaniye daha sık yakalanırlar. Kadınlar için alışveriş boyutu kıyafet erkekler için ise teknolojik aletlerdir.

Onyomani Neden Olur?

Bunun altında yatan birçok neden mevcuttur. Örneğin kişinin çevresi onyomani için bir sebep olabilir. Nasıl mı? İnternet, sosyal medya etkileri, pazarlama teknikleri, kredi kartı kullanımındaki bilinçsizlik gibi nedenlerle onyomani yaşanabilir. Bununla beraber kişi mutlu olmak, heyecanlı hissetmek veya psikolojik doyum gibi sebeplerle onyomani yaşıyor olabilir. Onyomoni psikolojik açıdan da madde kullanım bozuklukları, dürtü kontrol bozukluğu, yeme bozuklukları, kişilik bozuklukları, stres gibi nedenlerle ortaya çıkar.

Alışveriş sevgisi ve bağımlılığı birbirinden ayrılması gereken iki kavramdır. Alışverişi seven kişiler ihtiyacı kadar ürünü alır, mağaza gezmekten hoşlanır, ihtiyacını karşılamak üzere alışveriş yapar ve bütçesini bilir. Alışverişe bağımlı bireyler ise ihtiyacı olmayan şeyleri alır ve para konusunda sınırı bilmezler. Bu kişiler her şeyi sınırsızca alır ancak sonrasında büyük pişmanlık duyarlar. Bilinçsizce paranın harcanması sonrasında aile ilişkileri oldukça olumsuz etkilenir. Aşırı harcama sebebiyle anne- baba ve çocuk arasında çatışmalar başlar. Mevcut bir evlilik varsa da aile bütçesinin sarsılması sebebiyle partnerle de anlaşmazlıklar ortaya çıkar.

  • Kendinizi mutsuz, huzursuz hissettiğiniz zamanlarda alışverişe yöneliyorsanız,
  • İhtiyacınız olmadığı halde bir şeyler satın alıyorsanız,
  • Harcamalarınızda belirgin bir artış varsa,
  • Alışveriş yapma fikri sizi heyecan uyandırıyorsa,
  • Sürekli yeni bir şeyler almak istiyorsanız,
  • Kredi kartlarınızın limitleri dolduğu halde hala alışveriş yapmaya devam ediyorsanız,
  • Alışverişleriniz nedeniyle aile ilişkilerinizde problemler olmaya başladıysa,
  • Aldığınız ürünler nedeniyle alışverişten sonra mutsuzluk, pişmanlık duyuyorsanız

onyomani yaşıyor olabilirsiniz. Mutlaka uzman desteğine başvurun.

Yorum yapın..