Bedenimizin Duygu Kotası

Bedenimizin Duygu Kotası

Gün içinde birçok duyguyu yaşıyoruz. Örneğin; sınav öncesi ya da iş başvurusu yaparken bazen stresli bazen heyecanlı bazen de her ikisini aynı anda hissedebiliyoruz. Duygular hayatımızın her alanında karşımıza çıkmakta peki, duygularımızı belirleyen nelerdir sizce?

Çocukluğumuzdan beri ebeveynlerimiz her düştüğümüzde “hayır, hayır ağlama, hiçbir şey olmadı” gibi söylemlerde bulunmuştur ya da parklarda böyle bir duruma tanık olmuşuzdur. Sınava kaygı duyduğumuz zamanlarda çevremizdekilerden “aman boş ver takma, bu kadar büyütmene gerek yok” gibi söylemlere maruz kalmışızdır. Bunlar gitgide bizim duygularımızı ötelememizi, o anda duygularımızı yaşamamızı engellemekle beraber duygularımızı gizlememize neden oldu. Günümüzde artık bize öğretilen duygularımızı baskılama sistemimiz o kadar duyguyla yüklü ki tekrar tekrar duygularımızı baskılamamızı sağlayan sistem artık işlemiyor. Böylece bizlerde duygularımızın farkına varmaya başlıyoruz, duyguların farkına vardıkça da aslında duygularımıza odaklanmamızın bizi korkutmadığının fark ediyoruz.   

Duyguların Kökeni

Duygularımız hiçbir zaman salt olarak ortaya çıkmaz. Duyguyu ortaya çıkaracak bir kurgu veya kafanızda bu duyguyu ortaya çıkaran oluşturduğunuz bir senaryo illaki vardır. Bizler toplumsal olarak yasa meyilli bir toplumda yaşıyoruz bu da duygularımızı kısa vadede yaşamak yerine uzatarak yaşamamıza neden oluyor. Ebeveynlerimizin bize öğrettiği şekilde duygularımızı erteliyor ya da duygularımızdan kaçınıyoruz bu da kaçtığımız duygunun esiri olmamıza neden oluyor. Kaçındığımız her şey eninde sonunda bize geri gelecektir bu yüzden de bizi rahatsız eden duygularımızla bitmek bilmeyen bir döngünün içine giriyoruz.

İstenmeyen Duygularla Sağlıklı Baş Edebilme Yolları

Duygularımızı ertelemek ya da uzun uzadıya yaşamak yerine sizi çok rahatsız eden bir şey hissettiğinizde bir süre tutarak örneğin; kendinize 10-15 dakika süre verip bu süre boyunca bu duyguyla beraber kalmak bu süre dolana kadar bu duygudan kurtulmaya çalışmadan, bu duyguyu iyice düşünün. Kendinize “neden, niçin” gibi soruları yani yaşadığınız olay, kayıp üstüne değil de bu durumu yaşadıktan sonra ne hissettiğinizi, bu duyguyla nasıl baş edebileceğinizi ve bu duygu yine başınıza gelirse ne yapabilirsiniz gibi sorulara odaklanın. Kendinize verdiğiniz süreyi gün geçtikte aşama aşama kısaltın bu süreyi kısaltmadığınız takdirde sizi rahatsız eden duygunuz üstüne odaklanmanız bayağı vaktinizi alacak bununla birlikte enerjinizin azalmasına sebep olacaktır. Bunu kendinize uyguladığınızda 10-15 dakika boyunca rahatsız eden duyguyla baş başa kalmak başta sizi epey zorlayacaktır fakat spor yaparken bile kasların gelişmesi içi esnemek acılı ve sancılıdır sizin de biraz o rahatsız eden duygularla kalmanız üzerine düşünmeniz sizin olgunlaşmanızı sağlayacaktır. O anda duyduğunuz acı psikolojik olgunluğu da beraberinde getirecektir

Yorum yapın..