Burçak Yıldız

İçerik & Metin Editörü

Aşkın Travmatik Halleri

Daha nen olayım senin,
Onursuzunum.

Cemal Süreya

Aşk kelimesini daha önce hiç duymamış olsaydık bile onu hislerimizle tanımlayabilirdik. Tanımı olmayan, tüm hislerin karıştığı ve insanı deli eden duyguları, çılgınlık halini aşk diye adlandırırdık. Bir anda kendimizi çeşitli hallerde bulduğumuz bu duyguyu açıklamak için kelimeler değil; uzun uzun paragraflar bile yetmiyor bazen.

Hele ki bir de yaşadığınız durum aşkın aydınlık değil de karanlık yüzüyse vah halimize. O zaman bu harika duygunun acısıyla, travmatik halleriyle tanışıyoruz.

Travmatik Haller 1: Platonik Aşk

En sık yaşanan durumlardan biridir. Ancak sıklıkla yaşanmasına rağmen kurtulmakta bir o kadar zordur. Genellikle zevk alınan bir arkadaşlığı bitirmekten veya o kişiyi kaybetmekten korkulduğu için değişen hisler asla gün yüzüne çıkarılmaz. Örneğin, dünyada popüler olan en iyi arkadaşını öp akımı ile birçok kişi videoda kendini açıklama fırsatı yakalamıştır.

En iyi arkadaşlar arasında sık yaşanmasının temel sebebi aşk ile arkadaşlığın birbirine benzemesi ve kimi zaman karıştırılmasıdır. Birlikte geçirilen zaman, sır paylaşımları ve hatta bazı durumlarda ev arkadaşlığına kadar giden bu yolda kendinizi yakın hissettiğiniz kişiye karşı duygularınıza yenik düşebilirsiniz.

Travmatik Haller 2: Friendzone

Friendzone aslında o kadar da kötü bir durum değildir. Çoğu insan güzel / yakışıklı bulduğu kişiyle sırf ilişki yaşayabilmek için yakınlaşmaya çalışır. Bu yakınlaşmanın dozunu kaçırdıklarında ise karşısındaki kişinin en yakın arkadaşı olurlar. Ki böyle olmasını istemedikleri için de genelde arkadaşlık ilişkilerini de sonlandırırlar. Çünkü karşısındaki kişiyle gerçekten vakit geçirmek istemiyorlardır.

Aşkın Travmatik Halleri

Travmatik Haller 3: Kancaya Takılmak – Kancaya Takmak

Aşkın en acı verici hallerinden biridir kanca hali. Çünkü acı çektiğini bilmene rağmen vazgeçemez, bırakamazsın. Karşısındaki kişiye hayran olduğunu açıkça gösterse de karşıdakinin gözü bunu görmez. Hatta o da başkasının kancasına takılmış olabilir. Biraz kafa karıştırıcı gözüktü değil mi? Aşk zaten kafa karıştırıcı bir şey ama yine de biraz örnekle açıklayayım ben.

Siz birine aşıksınız ve bunu açıkça belli ediyorsunuz. Onun her istediğini yapıyorsunuz, onun için en iyisini istiyorsunuz ve bazen kendinizi bile feda ediyorsunuz fakat o bunu görmüyor. Friendzone ‘a çok yakın olsa da arasında dağlar kadar fark bulunmaktadır. HIMYM dizisinde dendiği gibi “Her insan birinin kancasına takılmıştır ve kancasına taktığı bir insan vardır”.

Travmatik Haller 4: Körü Körüne Bağlanma

Her aşkın içinde çılgınlık vardır. Ancak bu çılgınlık durumu zarar verecek ve görecek dozda değil, cesaret verecek kadardır. Kimi zaman duyarız aşk cinayetlerini ve benzer cümleleri ''Evet, dövüyor ama seviyorum. ''

Eğer bir ilişkide baskı veya şiddet varsa ancak hala aşık olduğumuzun arkasına sığınıyorsak yardım almak gerekiyor. Bu tarz bağlılıklar zehirli bir sarmaşık gibidir. Ve siz iyileştirme umuduyla bağlı kaldığınız sürece kendinize zarar verecek, öz saygınızı yitireceksiniz. Unutmamalısınız ki kimse kimsenin rehabilitasyon merkezi olmak, yaşamını heba etmek zorunda değil.

Travmatik Haller 5: Ayrılık Acısı

Temelinde kimyasal bir tepkime olan aşk bir gün bitebilir. Ancak eğer ilişkideyken çiftler aralarına sevgi, saygı gibi değerleri katabilmiş ve bağlarını güçlendirmişlerse ilişkileri devam eder. Ancak bazı zamanlar vardır ki aşk ile birlikte ilişki de biter. Yaşadığınız o muhteşem duygu, acıya dönüşür.

Kişi, ayrılığa hazır değilse, partnerine ve yaşadıklarına doyum sağlamadıysa acı çekmeye başlar. Aslında aşk acısının temelindeki duygu kabullenememektir. Zamanın aşk acısına ilaç olma sebebi de budur. Zaman iyileştirmez kişileri. Sadece alıştırır ve alışmasını sağlar.

Kırık Bir Kalp Sizi Öldürebilir Mi?