Aşırı Düşünme; Overthinking

Aşırı Düşünme; Overthinking

Hepimiz zaman zaman aynı konu üzerinde sürekli olarak düşünme eğilimi göstermiş olabiliriz. O an bir konu sizi rahatsız ediyordur bu konu üzerine düşünürsünüz veya bir olay yaşamışsınızdır ihtimalleri üzerine düşünürsünüz. Bu süreç çok normaldir.

Ancak aynı konu üzerine sürekli olarak düşünmek, harekete geçmek yerine sadece ihtimallere kafa yormak herkesi yoran bir süreçtir. Bu noktada aşırı düşünme durumunu yaşıyorsunuz diyebilirsiniz. Aşırı düşünme overthinking olarak tanımlanır. İngilizce’den Türkçe’ye geçmiş bir kavramdır ve aşırı düşünme olarak çevrilmiştir.

Overthinking Nedir?

Zaman zaman herkesin takıntılı düşüncelere sahip olduğunu söylemiştik. Bu normaldir. Overthinking düşünce yapısına sahip olan insanlar ise aynı konu üzerinde defalarca düşünür, çözüm için adım atmak yerine kafasında senaryolar kurar ve bu da hayatı için birçok olumsuzluğu beraberinde getirir.

Overthinking kişide kaygı yaratır, stresi artırır. Yaşadığı andan zevk almaz, mutsuz olur. Böylelikle günlük hayata olumsuz etkiler bırakır ve kişi motivasyon düşüklüğü yaşar. Bu kişiler negatifliğe meyilli kişilerdir ve zaman içerisinde olumsuz düşünceler alışkanlık haline gelir.

Aşırı Düşünme Yaşadığımı Nereden Anlarım?

  • Sürekli olarak kendinizi başkalarıyla kıyaslarsınız. Onlara göre ne kadar iyi ya da ne kadar kötü olduğunuz düşüncesine girersiniz.
  • Geçmişteki hatalarınızı sürekli olarak sorgularsınız. Geçmişi geçmiş olarak kabul etmekte zorluk yaşarsınız.
  • Kendiniz ya da sevdikleriniz konusunda sürekli olumsuz düşünürsünüz. Yani olabilecek en kötü senaryo sürekli kafanızın içindedir.
  • Gelecekteki sorumluluklarınıza karşı sürekli olarak kaygı ve endişe duyar, başaramayacağınıza inanırsınız.
  • Kesinliği olmayan duygu ve düşünceler sizi etkisi altına alabilir ve bunları kontrol etme konusunda zorluk yaşarsınız.

Aşırı Düşünmeyi Azaltalım!

Evet tamamen engel olamasak dahi azaltarak engel olma yolunu deneyebiliriz. Ama nasıl?

  • Öncelikle fark edin. Yaşadığınız durumu fark edip kabul edin. Evet aşırı düşünüyorsunuz ama bunu kontrol altına almak için adım atmanız gerektiğini düşünün.
  • Mükemmeliyetçi yanınızı kontrol altına almaya çalışın. Elbette herkes her şeyin mükemmel olmasını ister. Ancak bu durum aşırıya kaçtığı zamanlarda sizlerde stres ve negatiflik ön plana çıkar. O yüzden mükemmeliyetçi yapınızı kontrol altında tutmayı deneyin.
  • Kabul edin. Sadece düşüncelerinizle bir yere varamayacağınızı, aşırı düşünüp senaryolar kurmak yerine problemlerinizi daha kısa sürede çözebileceğiniz yollar olduğunu kabul edin.
  • Harekete geçin. Endişe ve stresinizi azaltmak için senaryolar kurmak yerine çözüm yollarınız için harekete geçin.
  • Düşüncelerinizin sizi kontrol etmesine izin vermeyin, siz düşüncelerinizi kontrol edin. Örneğin gün içerisinde fazla düşünmek için kendinize bir süre belirleyin. O süreyi aştıktan sonra bir sonraki süreye kadar fazla düşünmeyin, buna engel olun. Düşüncelerinizi kontrol etmek sizin elinizde olacaktır.

Yorum yapın..