Aşık Olmaktan Korkuyorum!

Aşık Olmaktan Korkuyorum!

Aşk çok öznel bir kavramdır. Herkes aşkı çok başka şekilde tarif edebilir. Kimileri için bu korku verici bir deneyimdir ve aşktan korkarlar. Aşık olmaktan korkmak diye nitelendirdiğimiz fobi; Filofobi! Bunu anlayabilmek için öncelikle fobinin ne olduğuna bir bakalım.

Fobi kişinin belli nesneler ya da durumlar karşısında hissettiği yoğun korku ve kaygıdır. Bu bir hayvan olabilir, uçağa binme olabilir, topluluk içine çıkma olabilir. Daha birçok fobi sıralamamız mümkündür. Peki ya filofobi nedir? Filofobi aşık olma korkusuna verilen fobinin ismidir. Filofobiye yol açan nedenlere ve kişilerde ortaya çıkabilecek belirtilere bir bakalım.

Elbette ki filofobiyi bağlayacağımız tek bir sebep yoktur. Buna sebep olan birçok etken vardır. Küçük yaşta anne-babanın boşanması, çocuğun aile içinde şiddete tanık olması veya sürekli bir kaos içinde olması filofobiye neden olabilir. Çocuk burada evliliğe ve ilişkilere karşı ister istemez olumsuz bir tutum geliştirir. Bununla beraber aşk yüzünden üzülen, ağlayan birine denk geldiğinde de aşka dair olumsuz bir tutum, huzursuzluk hissetmesi olağandır.

Olumsuz yaşam deneyimleri, reddedilme korkusu, özgüven eksikliği gibi sebepler yine filofobiye sebep olabilir. Bazı kültürlerin dayatmış olduğu ikili ilişkilerin yasaklığı veya din açısından bakılınca aşkı günah olarak nitelendiren toplumlarda da kişinin bu fobiye sahip olması mümkündür.

Aynı zamanda küçük yaşlarda anne-baba çocuğunu eğitirken ‘akıllı bir çocuk olmazsan seni terk ederiz.’ gibi olumsuz cümleler kurup, çocuk korkutulursa ve çocuğun ileride yaşadığı ilişki ayrılıkla sonlanırsa filofobi gelişebilir. Çocuk yaşta ona tehdit niteliğinde söylenen bu cümle ve yaşamış olduğu ayrılıkla beraber tekrar ilişki yaşarsa herhangi bir sebepten dolayı yine terk edileceğini, üzüleceğini düşünebilir.

Filofobik Olabilir Miyim?

Örneğin mükemmel giden bir ilişkiniz var. Zaman geçince bu kişi sizi aldatıyor. Sizde hayal kırklığına uğruyorsunuz. Ardından tekrar birini sevmeyi deniyorsunuz bu kişi de sizi sebepsiz yere terk ediyor. Ne oldu? Kalp kırıklığını hisseden, yaşayan yine siz oldunuz. Yaşadığınız hayal kırıklığı ve o terk edilmiş olmanın verdiği kırgınlık ile tekrar aynı durumları yaşamamak adına kimseye derin bir sevgi ile bağlanmak istemiyor ve aşktan kaçıyorsunuz. Filofobi yaşıyor olabilirsiniz!

Filofobik kişiler kötü yaşam deneyimlerinin yol açtığı sonuçlar neticesinde birine karşı hoşlanma, beğenme gibi duygular hissederse tekrar üzülüp acı çekeceğini düşünür. Bu düşünce sebebiyle de kaygı ve korku yaşarlar. Bu kişiler yaşadıkları korku veya kaygının anlamsız olduğunun farkındadırlar ancak önüne geçemezler.

Birini yeniden sevebilme ihtimaline karşı bile oldukça olumsuz duygular içine girerler. Huzursuz hissederler, korkarlar yoğun endişe duyarlar. Yaşamış oldukları kötü şeyler aşka olan bakış açılarını değiştirmiş ve aşk onlar için acı veren bir deneyim olmuştur. Uyguladıkları çözüm ise aşktan kaçmaktır. Çünkü bu bireyler bir ilişki daha yaşarsa onun da hüsranla biteceğine aşırı şekilde inanırlar.

Bunların yanı sıra filofobi kişide bazı fiziksel belirtilere sebep olabilir. Bunlar; titreme, ağlama, aşırı terleme, bulunduğu yeri terk etme isteği, uyuşma, yerinde duramama, bulantı şeklinde ortaya çıkabilir. Kendinizde bu belirtileri görüyor ve böyle düşüncelere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bir uzman desteğine başvurmanız gerek.

Yorum yapın..