Anne Babaların Çocuklar Üzerinde Yarattığı Travmalar

Anne Babaların Çocuklar Üzerinde Yarattığı Travmalar

Yetişkinlik dönemlerinde ortaya çıkan sorunların birçoğu çocukluk dönemlerimizde yaşadığımız travmalar sonucunda oluşur. İşte tamda burada siz ebeveynlerin çocuğunuza karşı olan tutum ve tavırlarınız çok önemlidir. Bazı zamanlarda istemeden de olsa çocuğunuzda yetişkinlik dönemlerinde ciddi sorunlara yol açabilecek izler bırakabilirsiniz. Gelin hep beraber bu hatalara bir göz atalım.

Ebeveyn Arasındaki Sırlar

Eşinizle aranızdaki sırlar bazı durumlarda çocuğunuzun en azından erken yaşlarda bilmemesini gerektirebilir. Kendinizi yalnız hissettiğiniz durumlarda çocuğunuzu karşınıza alıp “annen bana bunu yapıyor, babanla cinsel hayatımız bu şekilde ilerliyor ne yapacağımı bilemiyorum, annen cinsel olarak çok istekli ancak ben tatmin edemiyorum.” Şeklinde çocuğunuza bu sırlarınızı paylaşırsanız, bu durum ilerde çocuğunuzun cinsel sorunlarının oluşmasında etkili olacaktır. Çünkü çocuk artık cinselliği anne, babayla birleştirir ve ona kim yaklaşırsa yaklaşsın onda tiksinme duygularına yol açar. O anlık verilen bilgi sizi rahatlatabilir ancak ne kadar aile içinde sır olmaz dersek de bu çocuğunuzda bir travmaya sebep olur.

Mahremiyet İhtiyacı

Sizin olduğu kadar çocuğunuzun da mahremiyet ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız. Çocuğunuzu kontrol etme ihtiyacınız oldukça doğaldır. Ona yol göstermek isteyebilirsiniz. Ancak bunun da kontrollü yapılması gerekir. Çocuğunuz bazı anlarda kendi odasında tek başına kalmak isteyebilir, buna saygı göstermeli ve onun sizin yanınıza geleceği anı beklemelisiniz. Bu çocuğunuzla sizin aranızdaki iletişimi iyi yönde etkileyecektir. Bazı zamanlarda evin içerisinde hal ve tavırlarınız ya da kıyafetleriniz bile mahremiyeti sarsabilecek bir duruma getirebilir. Örneğin, çocuğunuz duş alırken direkt içeriye girmek, sizin için sorun olmasa bile çocuğunuzda ciddi travmalara ve güvenlerinin sarsılmasına neden olabilir.

Ayrımcılık

Zaman zaman çocuğunuza laf arasında, “sen babana benziyorsun, aynı onun gibi davranıyorsun, onun ailesi bana bunları yaptı sende ona benziyorsun” şeklinde cümleler kurmak çocuğunuzda istemeden de olsa “annem beni sevmiyor, diğer kardeşimi daha çok seviyor, keşke babama benzemeseydim” şeklinde bir algı yaratabilir. Çocuğunuza bu durumu yansıtmanız onun özgüveninin, değersizlik hissinin oluşmasına neden olabilir. Yıllar geçse de ebeveynlerinin haklı olduğunu düşünür ve asla değer görmemeleri gerektiğine inanabilirler.

Eşinizle yaşamış olduğunuz kavgaları çocuğunuza anlatma şekliniz oldukça önemlidir. Burada çocuk taraf tutma ihtiyacı hissedebilmekte, anne ya da babasının tarafını tutarak diğer tarafa karşı büyük öfke duymasına neden olabilir.

Yorum yapın..