Burçak Yıldız

İçerik Editörü

Aleo Vera ve Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera Nedir?

Kaktüse benzeyen görüntüsü ile Afrika kökenli zambakgiller ailesindendir. Aleo vera bitkisinin sağlığa birçok yönden iyi geldiği yapılan deneylerle de kanıtlanmıştır. Antiseptik oluşu ve içeriğinde yoğun miktarda nem içerdiği için ilaç ve kozmetik ürünlerinde uzun yıllardır kullanılan bir bitkidir.

Aleo vera bitkisini bahçede veya evde saksıda yetişebilirsiniz. Sıcağı ve esintiyi seven bir yapısı vardır. Yaklaşık 30 santime kadar uzayabilen bu bitkinin yapraklarının kenarları testere dişi gibi hafif tırtıklı bir yapıdadır. Yeni bir aleo vera çıkmasını istediğiniz yere bitkiniz'den biraz kesip toprağa ekmeniz yeterli olacaktır. Çabucak filizlenir ve yukarıya doğru yükselir. Toprak değişimini yılda bir kez mineral bakımından zengin bir toprak ile değiştirilmesi yeterli olacaktır.


Aleo vera nasıl kullanılır?

Ağız yoluyla veya direkt cilt üzerinde kullanılabilir. Ağız yolu ile alındığında; Sindirim, boşaltım ve sinir sistemlerini düzenler, mide rahatsızlıklarını en aza indirir, bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılır, metabolizmayı hızlandırır, kan akışını hızlandırır, kalp damar sağlığına faydalıdır, kolesterolü dengede tutar, vücutta vitamin ve mineral depolar.

Aleo veranın cilt için faydaları nelerdir?

Ağız yoluyla alındığında vücuttaki çoğu olayı düzenleyen aleo vera uzun bir süredir cilt bakımında da kullanılıyor. İçerdiği antioksidan sayesinde cilt yanıklarını hızlı bir şekilde onarır, bazı cilt alerjilerini tedavi eder, cildin geç yaşlanmasını sağlar, böcek sokmalarına karşı kullanılır, egzama ve sedef hastalıklarına iyi gelir ve sivilceleri azaltır. Aleo vera bitkisini kullanmanın çeşitli yolları vardır. Maske veya toniklerinizin içine katabileceğiniz gibi direkt olarak da uygulayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yapraklarından birini kesip içindeki jeli çıkarmak ve bu jeli yüzünüze masaj yaparak uygulamaktır. İçerisinde yer alan zengin mineraller ile onarım ve tamir görevi görebiliyor. Yapacağınız diğer işlemlere göre jeli bir kaba alıp içine başka malzemeler ekleyerek de kullanabilirsiniz.


Aleo vera tehlike mi ?

Her güzel şeyin olduğu gibi aleo veranın içinde de bazı tehlikeler mevcuttur. İçeriğinin çoğunluğu su olduğu için cildinize bir zararı olmasa da uzun süre ve çok içilmesi sonucu tansiyon düşmesi, kilo kaybı, böbrek problemleri, kanlı idrar, kas yetersizliği, alerjik reaksiyonlar gibi sorunlarla karşılaşmanız mümkündür. Ayrıca herhangi bir ameliyat öncesinden en azından 2 hafta kullanılmaması ve hamile, emziren kadınların kullanmaması en doğru seçenek olacaktır.