Burçak Yıldız

İçerik Editörü

Aktif Yağ Yakma Yöntemleri Nelerdir?

Fazla kilolar geçmişten günümüze hem kadınların hem erkeklerin korkulu rüyasıdır. Aktif yağ yakma yöntemlerinden önce kendi metabolizmamızı öğrenmek gerekiyor. Eğer metabolizmanızda bir hastalık veya sorun varsa öncelikle bir doktora görünmelisiniz.

Aç kalmak çoğu zaman yağ yakmada başarı sağlasa da çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden bilinçli bir beslenme planına dahil olmalısınız. Aktif olarak yağ yakarken kas kütlesini de arttırmalısınız.

Bol Su İçin

Bol su içmek en aktif yağ yakma yöntemlerindendir. Sağlıklı bir insanın en az günde 2,5 litre su içmesi gerekmektedir. Daha az içilen su sindirimin yavaşlamasına ve yağlanmaya neden olur.

Suyun yanında bitki çaylarıyla yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Fakat birçok insanın yaptığı, susuzluğu gazlı içecekle giderme eylemine başvurmayın.

Bunlar aşırı şeker içerdiği için karaciğeri yorar ve yağlanmayı hızlandırır.

Spor Yapın

Özellikle yaz ayında yapılan spor, ekstra kalori kaybetmenize ve vücudunuzdaki fazla suyu atmanızı sağlar. Spor ile birlikte beslenmenize dikkat etmek aktif yağ yakma yöntemlerinden biridir. Yürüyüş, hafif tempo koşmak ve ağırlık kaldırmak iyi bir tercih olabilir.

Bu hem kilo vermenize hem de kas kütlenizi arttırmanızda yardımcı olacaktır. Kas kütlesini arttırmak vücudun fazla enerji harcamasına neden olur. Bu sayede daha hızlı kalori yakabilirsiniz. Ağır egzersizlerden sonra haftada 2-3 kez vücudunuzu dinlendirmeyi unutmayın.

Beslenmeye Dikkat

Uzun süre spor yaptıktan sonra “yemeye hakkım var” düşüncesindeyseniz, yanlış yoldasınız. Yediğiniz bir çikolata bile dakikalarca koşuya bedeldir. Bu yüzden protein ağırlıklı hafif karbonhidrat ve bol salata ile öğünlerinizi hazırlamalısınız.

Sabah kahvaltınızda yulaf ve akşam bulgur, esmer pirinç, kepekli ekmek yeterli lif alımınızı sağlayacaktır. Liflerin kalorisi az olduğu için tok tutar ve toksinleri atar.

Kalorinizi Hesaplayın

Sizi yormayacak aktif yağ yakma yöntemlerinden biridir. Fakat hesap kitap yapmak ve bunları sistematik uygulamak biraz zor olacaktır.

Günlük kalori ihtiyacınızı belirledikten sonra yüzde 10 eksik kalori alarak, ayda 2-3 kilo verebilirsiniz. Ayrıca hedefe ulaşmada en sağlıklı yollardan biridir.

Bunu bir diyetisyen eşliğinde de yapabilirsiniz. Ayrıca yediğiniz yiyeceklerin kalorisini de hesaplayarak günlük ihtiyacınızı belirleyebilirsiniz.

Vitamin Alımına Dikkat Edin

Hem yağ yakımını hızlandırmak hem de vücut fonksiyonlarının iyi çalışmasını sağlamak için vitamin, mineral alımınıza dikkat etmelisiniz. B6 ve b12 vitamini yağ yakımında etkilidir.

Eğer her şeyi doğru yapıyor, fakat yağ yakamıyorsanız, vitamin veya hormon eksikliğiniz olabilir. Aktif yağ yakma yöntemlerinden önce kan testi yaparak, eksiklerinizi belirlemelisiniz.

Hızlı Tempolu Koşular

Koşu bisikletiyle yapabileceğiniz hızlı tempolu ve kısa dinlenmeli çalışmalar metabolizmanızı hiç görmediğiniz kadar hızlandıracaktır.

Daha çok 1 saatin altında olan bu çalışmaları yaparken vücudunuz karbonhidratı kullanır.

Dinlenirken ise yağ depolarını kullanarak, kilo vermenizi sağlar. Bunu dışarıda da koşulara katılarak yapabilirsiniz.