Aklıma Gelen Başıma Geliyor!

Aklıma Gelen Başıma Geliyor!

Günlük hayatta karşılaştığımız bazı olaylar karşısında ‘Aklıma gelen başıma geldi!’ cümlesini kullanmışızdır. Genel olarak başımıza gelmesinden korktuğumuz durumlar başımıza geldiğinde bunu düşünürüz. Yaşadığımız bu durumun sosyal psikoloji dediğimiz psikoloji alanında bir karşılığı vardır. Kendini gerçekleştiren kehanet!

Kendini Gerçekleştiren Kehanet

Kendini gerçekleştiren kehanet kişinin gerçekleşmesinden korktuğu bir durum ya da olayın bir şekilde gerçekleşmesidir. Elbette ki bu durum bilinçli olarak yapılan bir şey değildir. Ancak kişinin sürekli olarak negatif düşünmesi bu durumun gerçekleşmesinin de bir etkisidir.

Kendini gerçekleştiren kehanet kavramı sosyal psikolog Robert Merton tarafından tanımlanmıştır. Merton’a göre ‘Olay veya koşulların yanlış değerlendirilmesinden kaynaklanan yeni davranışlar, yanlışın gerçekleşmesine neden olur.’  Örneğin sabah uyanınca o günün kötü geçeceğine inanan biri günü kötü geçmeyecek olsa dahi gün içerisinde yaşadığı pozitif şeylere değil, olumsuzluklara odaklanacaktır. Bu durumda kendini gerçekleştiren kehanet de ortaya çıkmış olacaktır.

Değer görmüyorum, Sevilmiyorum!

İnsanların gündelik hayatta çok sık düşündüğü şeyler vardır. Mesela ben sevilmiyorum, kimse bana değer vermiyor gibi düşünceler insanın aklından geçer. Bu durumda o kişi çevresi tarafından seviliyor olsa dahi düşündüğü olumsuzluklardan ötürü çevresiyle sağlıklı ilişkiler yürütemeyecektir. Bu sağlıksız ilişki de zaman içerisinde o kişiye düşündüğünü yaşatacaktır.

Aslında düşündüğümüz zaman olumsuz düşüncelerimiz bizlere olumsuz yaşantılar olarak geri dönüyor. Bundan ayrı olarak başkalarından aldığımız geri dönütler de elbette önemlidir. Örneğin sevilen, değer verilen birey mutlu olur. Onun dışında birine kötü biri olduğunu hissettirirseniz o kişi kendini kötü olarak düşünmeye başlar. Kendinizi sever ve değer verirseniz, değer gören biri olursunuz. Bu noktada hem siz kendiniz hem de aldığınız geri bildirimler önemlidir. Elbette ki bu geri bildirimleri doğru anlayabilmek de önemli olan bir diğer noktadır.

Şanssız, mutsuz, sürekli olumsuz şeyler yaşayan biri olduğunuzu düşünürseniz sürekli olumsuz şeyler yaşamanız muhtemel olacaktır. Başınıza gelmesinden korktuğunuz şeyleri değil de başınıza gelmesini istediğiniz şeylere odaklanın. Elbette ki güzel şeyler sizi de bulacaktır!

Yorum yapın..