Burçak Yıldız

İçerik Editörü

Akdeniz Diyeti Nedir?

Her insanın en büyük kâbuslarından birisi de fazla kilolarıdır. Uzun vadede alınan kiloları her insan kısa vadede vermek ister. Bu her zaman kolay olmasa da sıkı bir spor ve iyi bir beslenmeyle gerçekleşebilir. Geçmişten günümüze gelen Akdeniz diyeti nedir? Sorusuna yanıt olarak, zayıflamaya giden yolda ilk adımdır diyebiliriz.

“Med Diyeti” olarak da literatürde ismi geçen sistem 1993 yılında Harvard Sağlık Örgütü’nden başarıyla geçmiştir. Kendi adında bir beslenme piramidine bile sahip olmuştur.

Akdeniz mutfağının yöresel lezzetlerini barındıran Akdeniz diyeti, başta sebze meyve en sonda ise kırmızı etin bulunduğu piramitle görselleştirilmiştir. Ara basamaklarda ise zeytinyağı, tahıllar ve deniz ürünleri geliyor.

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Akdeniz diyetinde olmazsa olmazlardan biri balıktır. Her yemekte olduğu gibi yanında iyi bir salata da gerekiyor. Fakat tereyağı ve margarin gibi yağlar değil zeytinyağı kullanılmalı ve yanında zeytin, peynir ve yeşil sebzelerle zenginleştirilmelidir. Diğer diyetlerden ayrılan bir yönü de kırmızı et, yumurta ve süt ürünlerinin daha az tüketilmesidir.

Akdeniz diyetinde ara öğünler ise kuruyemiş ve meyvelerle yapılmaktadır. Günlük kalori ihtiyacının yarısına yakını fındık, fıstık ve zeytinyağından gelmektedir. Diyetin diğer bir yönü sosyal hayata karışarak kalabalık ortamlarda yemek yiyerek, ruhu biraz daha özgürleştirmektir. Akdeniz diyetinde başarıyı sürdürmek için her gün sebze meyve mutlaka bulundurulmalıdır.

Yumurta iki günde bir, balık haftada iki gün, kırmızı et ve tatlı ise ayda iki yenmelidir. Süt ürünleri ise fazla kalorili olmaması için yarım yağlı tercih edilmelidir.

Akdeniz Diyetinin Faydaları

Öncelikle kilo vermekte büyük yardımcı olan Akdeniz diyeti, antioksidan ve lif açısından günlük ihtiyacınızı tamamlamanızı sağlar. Böylelikle sindirim sisteminden kalp-damar sağlığına kadar birçok yönden vücudu etkiler. Sağlıklı yağlar, unutkanlığı ve depresyonu önler, bağışıklık sisteminizi koruyarak kış aylarında grip, enfeksiyon gibi hastalıkları azaltır ya da hiç olmamasını sağlar.

Diyabet, kalp krizi ve yüksek tansiyona karşı da etkin rol oynar. Ağır diyetlerin aksine Akdeniz diyeti, sisteme kolayca uyum sağlamanızı yardımcı olduğu gibi devamlılık halinde aylık 3-4 kilo vermenizi sağlar.

Akdeniz Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akdeniz diyetini kilo vermenin yanı sıra yaşam tarzı haline getirmek sağlıklı yaşamın en büyük sırrı! Diğer yandan şeker tüketimine dikkat etmelisiniz. Çayı ve kahveyi oldukça sınırlamalısınız. 2 ara öğünlü 3 ana öğün şeklinde beslenme piramidi tavsiye edilmektedir. Tereyağı, margarin, salam, sosis gibi market ürünlerini bu süreçte hayatınızdan çıkarmalısınız.

Lif açısından zengin olan bulgur, arpa, siyah pirinç ve yulaf öğünlerinizde bulunabilir. Kırmızı et ayda bir iki kez az porsiyonda olmalı ve yanında sebze, pilav ve makarna eklenmelidir. Fasulye, nohut, mercimek gibi baklagillerle sofranızı zenginleştirerek, sizde Akdeniz diyetinin faydalarından yararlanabilirsiniz.