Ağlamakta Güzeldir

Ağlamakta Güzeldir

Ağlamak doğuştan getirilen bir reaksiyondur. Her bebek doğduğu ilk anda ağlamaya başlar. Bunun nedeni yeni doğan bebeğin ilk oksijenini almasıyla akciğerinde hissettiği ağrıdır. Sonrasında acıktığında, susadığında, altını kirlettiğinde veya bir acı duyduğunda yine ağlama tepkisi gösterir.

İçinde yaşadığımız toplum ağlamayı güçsüzlükle nitelendirir. Yani örneğin bir kadın ağlıyorsa ‘sen ne kadar güçsüzsün, buna ağlanır mı’ gibi cümleler duyarız her zaman. Ya da bir erkek ağladığında o kalıplaşmış cümleyi duyarız; ‘erkek adam ağlar mı hiç!’ Ağlar tabi ki! Kadınlar da erkekler de ağlar. Bunun cinsiyetle ya da güçsüz olmakla hiçbir alakası yoktur. Ağlamak içimizdeki duyguları dışarıya vurma şeklimizdir.

Nasıl ki gülebiliyorsak, üzülebiliyorsak, öfkelenebiliyorsak aynı zamanda ağlayabiliriz. O da bizlerin bir duygusudur.

İnsan Neden Ağlar?

  • Bunun için birçok sebep sıralanabilir. Mesela;
  • İnsan fiziksel bir acı duyuyordur, ağlar.
  • Mutsuz hissediyordur, ağlar.
  • Bir yakınını kaybetmiştir, ağlar.
  • Sevgilisinden ayrılmıştır, ağlar.
  • Bazen de insan mutluluktan ağlar, gibi bir sürü örnek mevcuttur. Her sebep için ağlayabilir, insan bu!

Ağlamanın Faydaları

Ağlamanın faydası da var mıdır diye düşünmeyin. Ağlamanın insana birçok faydası vardır. Gelin bunlara bakalım.

Ağlanması gereken noktada ağlamak insanın fizyolojik dengesini korur. Aynı zamanda psikolojik hastalıklara karşı insanı korur. Ağlamak stresi azaltır ve insanı rahatlatır. Vingerhoet yaptığı bir çalışmada seçmiş olduğu deneklere duygusal iki film izlettikten sonra duygularını sormuştur. Filmlerden hemen sonra, 20 dakika sonra ve 2 saat sonra gibi aralıklarla bir form doldurmalarını istemiştir. Film seyrederken ağlamayanlar duygularında bir değişiklik olmadığını belirtirken, ağlayanların ruh halinde belli değişiklikler ve iyileşmeler olduğu kaydedilmiştir. Yani ağlayan insanlar rahatlamıştı.

İnsanın içine atmak yerine ağlaması; insanı saldırganlık, öfke nöbetleri, depresyon ve zararlı maddelere sığınmaktan korur. Kişi ani şok yaşadığı durumlarda ya donup kalacak ya da ağlama reaksiyonu gösterecektir. Bu durumda kişi bu belirtileri vermezse ya benliğini kaybedecek ya da kriz geçirecektir. Baktığımız zaman ağlamak en doğru tepki olacaktır!

Bunlarla beraber ağlamak duygu regülasyonu sağlar ve uykuya yardımcı bir etmendir. Aynı zamanda kan basıncını düşürür, kişinin yaşadığı acıyı hafifletmesine de yardımcıdır.

Görüldüğü üzere ağlamanın birçok faydası vardır. Ağlamak gülmek kadar da normal bir duygudur. Mutluluğunuz kadar ağlayışlarınızı, üzüntülerinizi de sahiplenin. Çünkü duygularınız sizsiniz. Önce kendinizi sonra duygularınızı kucaklayın!

Yorum yapın..